годинник

вівторок, 25 квітня 2023 р.

ПАТРОН - ПРЕДУПРИЖДАЄ.



Всі ми мріяли, щоб жодна дитина в світі не знала, що таке війна. Але нині діти дізнаються про всі жахи війни не зі сторінок підручників історії, а з життя. Сирени, гул літаків, розтяжки на дитячих майданчиках, бомбосховища — все це, на жаль, стало буденними речами для більшості із нас.

Небезпека може бути там, де її не чекаєш. Зазвичай відчуття безпеки та захищеності діти шукають у своїх батьків. Дорослі розуміють про правила безпеки, але діти – особлива аудиторія, їм необхідні роз’яснення у доступній формі. Та як пояснити дітям про небезпеку? Як попередити їх і захистити?

Оминайте снаряди, які не розірвались. Під час обстрілу деякі снаряди можуть не спрацювати одразу. Але вони готові вибухнути будь-якої миті. Не можна підбирати такі «трофеї».
 
Не беріть в руки знайдені предмети. Зокрема, дитячі іграшки та гаджети, які розкидані на землі - це можуть бути замасковані вибухові пристрої. Поясніть це дитині.


ЗАБОРОНЕНО!!!

❌наближатися до вибухонебезпечного предмета;
❌пересувати його або брати до рук;
❌
розбирати, кидати, бити по ньому;
❌
розпалювати поряд багаття або кидати в нього предмет;
❌
приносити вибухонебезпечний предмет додому.

 

Про усі подібні знахідки повідомляйте рятувальників

 (тел. 101) або національну поліцію (тел. 102)!










 

 

День космонавтики – свято, присвячене першому польотові людини в космос. 7 квітня 2011 року Генеральна Асамблея ООН ухвалила резолюцію, згідно з якою 12 квітня стало Міжнародним днем польоту людини в космос. 12 квiтня 1961 року під керівництвом Сергія Павловича Корольова відбувся перший в iсторiї політ людини в космос. Корабель Юрiя Гагарiна зробив один виток навколо планети й успiшно повернувся на Землю.

Перший космонавт незалежної України ‒ Леонід Костянтинович Каденюк. Народився 28 січня 1951 року в селі Клішківці Хотинського району Чернівецької області.

1967 року після закінчення середньої школи зі срібною медаллю вступив до Чернігівського вищого військового авіаційного училища льотчиків (ЧВВАУЛ).

Протягом 1977-1979 років Каденюк після курсу підготовки став кваліфікованим космонавтом-випробувачем. Він освоїв низку космічних кораблів, зокрема /Буран/ і «Союз-ТМ», а також американський «Шатл».

Леонід Каденюк опанував понад 50 типів і модифікацій літальних апаратів, здебільшого винищувачів. У межах підготовки до космічної місії спеціалізувався на здійсненні експериментів на борту космічних апаратів з таких наук, як геологія, астрономія, біологія, медицина.

Підготовка до польоту в космос у Леоніда Костянтиновича розпочалася ще за часів Радянського Союзу, проте здійснити свою мрію вдалося лише за Незалежності України. У 1995 році Каденюк увійшов у групу космонавтів Національного космічного агентства України. Відтоді розпочалася інтенсивна підготовка до польоту.

Леонід Каденюк пройшов підготовку в NASA як спеціаліст з корисного навантаження. Його дублером став Ярослав Пустовий.

19 листопада 1997 року Леонід Каденюк та члени екіпажу (чотири громадянина США й один японець) здійснили політ у космос на транспортному космічному кораблі «Колумбія» місії STS-87.

Невдовзі після космічного польоту Леонід Каденюк отримав звання генерал-майора, а 3 грудня 1999 року президентським Указом він був удостоєний звання Героя України, ставши четвертим кавалером ордена «Золота Зірка» (після Олександра Галуненка, Луки Сушка та Івана Герасимова). Протягом 2002-2006 років Леонід Каденюк був народним депутатом Верховної Ради України IV скликання (від «Народної партії»). Після 2006-го працював у Комісії з питань космічної діяльності та був радником голови Кабміну з питань авіації та космонавтики. Написав п’ять наукових праць







 

 

понеділок, 24 квітня 2023 р.

СВЯТО ПЕРНАТИХ ДРУЗІВ.


Щорічно, 1 квітня відзначають Міжнародний день птахів, 🕊який проходить в рамках програми «ЮНЕСКО»  «Людина і біосфера». Міжнародний день птахів був ухвалений з метою привернення  уваги людства до проблем збереження пернатих, яка є актуальною в усіх країнах світу. Для українців повернення птахів символізує прихід весни, а з нею і тепла. За звичаєм, в очікуванні птахів на деревах розвішують шпаківні. Цього дня випікали «жайворонків» з тіста і співали святкові пісні.

Вперше цей день, як масове дитяче свято, стало проводитися в Сполучених Штатах Америки. Організатором виступив педагог з містечка штату Пенсильванія. Незабаром його підтримала одна з популярних газет «Пітсбургська телеграфна хроніка», яка стала популяризувати це свято.


19 березня 1902 була підписана Міжнародна конвенція з охоронмптахів корисних сільському господарству, яка вступила в силу в кінці 1905- го року . 18 жовтня1950 –го в Парижі була підписана Міжнародна конвенція про охорону птахів, яка прийшла на заміну документа 1902 року. В ній крім  « коросних» птахів називалися і птахи « шкідливі», до яких , зокрема потрапили майже всі яструбині.

 З цього часу список пернатих, що зникають поповнюється з сумною постійністю, - на Землі вже зникли понад 160 їх видів і підвидів. У Європі під загрозою зникнення понад 50 % птахів. В Україні налічується близько 360 видів. Разом з птахами, які можуть залітати на територію країни  близько 456 видів.





 

пʼятниця, 17 березня 2023 р.

День Украинского Добровольца!!!


14 березня – відзначається День українського добровольця.
14.03.2014 року 500 активістів Самооборони Майдану прибули на полігон у Нових Петрівцях під Києвом, де й сформували Перший добровольчий батальйон. Саме завдяки першим добровольцям на початковому етапі війни, Україна змогла провести мобілізацію й підготувати професійних вояків.
…Люди доброї волі, ви тримаєте небо,
Бо душа ваша завжди відгукнеться на біль,
І за справи святії нагород вам не треба.
Де біда є і сльози – там і ви звідусіль.
Героїзмом не звете коли душу і тіло
Ви кладете на плаху у святій боротьбі,
Бо не вигоди ради – це так серце веліло
І лишаються людям добрі справи тоді.
Землетруси й пожежі та війни лихоліття,
Люди доброї волі – завжди перші в строю,
То ж дозвольте, Герої, вам доземно вклониться
Всім живим і полеглим шану вам віддаю !…
💙💛 Зі Святом Вас, НЕЗЛАМНІ!
💙💛 Слава Україні!
💙💛 Слава Героям в Століттях!

 






ВЕЛИКИЙ КОБЗАР УСІХ ЧАСІВ.


 

 Цікаві факти про Кобзаря

 1. Освіта Шевченка – всього 2 класи, яку отримав у церковній приходській школі. І при цьому він створив найбільш відому книгу української класичної літератури з відомою нам назвою “Кобзар”

2. Зріст Тараса був 164, 46 см. Це відомо з формулярного списку батальонгу в Оренбурзі де проходив службу солдат Шевченко. Там зазначено, що зріст його був середнім на той час, а саме  2 аршини і 5 вершків.

3. З підручників  ми бачимо Шевченка як суворого кріпацького дядька  у простій шапці і кожусі. Хоча насправді в ті роки він жив у Петербурзі і вже мав  доходи і тому любив одягатися модно і сучасно. Навіть є факт з записів самого Тараса, що він з задоволенням придбав за 100 рублів плащ-макінтош.

4. 15 років — так не багато поет прожив в Україні протягом свого життя. Ще коли Тарасу було 14 років він разом зі своїм паном Енгельгардтом виїхав з України, у якого був у наймах з дитинства, і потім відвідував зрідка Україну лише як гість…

5. У всьмому світі існує аж 1384 встановлених пам´ятників українському поету Шевченку, в Україні їх нараховується 1256. Інші монументи нашого кобзаря прославляють його в містах США, Бразилії, Аргентині, Китаї, Канаді, Литві, …

6.  При житті Шевченка більше знали і цінували як художника, а не поета.

       Україна незалежна вже не перший досяток років, але боротьба за свободу країни і за свободу кожної людини триває й досі. Щоб бути незламним та сміливо протистояти потрбен яскравий приклад для натхнення.

     Звичайно одна з найкращих постатей, яка незламна, мудра і мужня  – це Тарас Шевченко. Його творчість надихає, укріплює мужність, стверджує духовні сили для супротиву рабству, деградації, страху. Пророк неодноразово вказує. нам, нащадкам, що ми народ який створений для щасливого і вільного життя.

  Тарас Шевченко – художник

      В першу чергу ми знаємо Шевченка як поета. Але ж як художник так само займає почесне місце серед найвидатніших українських майстрів образо-творчого мистеццтва. Пам’ятаймо що він був першопроходцем критичного реалізму в українському живопису і мистецтві. Він чудово й майстерно володів графікою та фарбами з пензлем.

       Чимало є маловідомих але цікавих фактів про художню творчість. Наприклад. У 1835 році разом з художниками артілі Ширяєва Тарас Шевченко розписував стелі Великого театру в Петербурзі (сьогодні – Петербурзька консерваторія). Фортечний підмайстер подружився з персоналом театру і після реконструкції ходив на театральні вистави безкоштовно.

                                               Рекордна кількість пам'ятників

          1384 пам’ятники Кобзареві встановлено на території від Бразилії до Китаю. Це друге місце за кількістю пам'ятників одній особі. Найбільше на Землі, вважають дослідники, існує монументів Ісусу Христу. Щоправда. Більшість монументів Шевченку розташовані на території України — 1256, зате майже півтори сотні розмістились у 35 країнах.

            Український майстер Микола Сядристий створив найменшу у світі книжку "Кобзар", розміром трохи більше половини квадратного міліметра. Це майже у 19 разів менше від найменшої японської книги. Сторінки настільки тонкі, що перегортати їх можна лише кінчиком загостреного волоска. Зшито книгу павутинкою, а обкладинка зроблена з пелюстки безсмертника.

                      Шевченко прикрашає придністровські гроші

        У 1995 році на території невизнаної Придністровської Молдавської Республіки була введена банкнота у 50 тисяч рублів. На лицьовій стороні – портрет українського гетьмана Богдана Хмельницького, а на звороті – пам’ятник Тарасу Шевченку перед будівлею університету в Тирасполі. У 50 рублів з'явився портрет Тараса Шевченка. Купюра була зеленого кольору. Тому ”зеленими” придністровці називали не долари, а гроші з Шевченком. Остаточний сіро-зелений дизайн купюр з Кобзарем затвердили 2007 року.

           

Шевченко був модником

    Образ Шевченка часто малюють у вигляді такого собі вусатого чолов’яги у шапці і свиті. Дослідники біографії митця не погоджуються з таким однобоким трактуванням його постаті. Так, Шевченко був у душі демократ, і не любив надмірної пишності. Втім, під час життя у Петербурзі, коли він став модним портретистом і почав заробляти добрі гроші, Шевченко одягався досить модно. Зокрема, у своєму щоденнику він написав про особливе задоволення від придбання гумового плаща-макінтоша, який тоді коштував 100 карбованців. (Для порівняння – працюючи в археологічній комісій Шевченко заробляв 150 карбованців на рік).

У нашій школі також вшановували пам"ять Тараса Шевченка.








четвер, 16 березня 2023 р.

День Гімну України.





10 березня - День Державного гімну України

День Державного гімну України, що відзначається 10 березня, був затверджений у 2021 році 7 грудня Кабінетом Міністрів України.
Твір композитора Михайла Вербицього та поета Павла Чубинського “Ще не вмерла України…” став державним символом нашої країни. Дата відзначення Дня Державного гімну України обрана відповідно до події, коли вперше прозвучав цей твір на концерті, присвяченому Дню памяті Тараса Шевченка. Концерт відбувався у Пшемислі (Польща), а композиція на тому концерті звучала, як заключна.

  • 1862 – павло Чубинський написав текст майбутнього гімну

  • 15 січня 1992 року – Верховна Рада України затвердила музичну редакцію Державного Гімну

  • 6 березня 2003 року – парламент України ухвалив Закон «Про Державний Гімн України» зі словами першого куплету і приспіву пісні Павла Чубинського «Ще не вмерла Україна»

Державний гімн звучить на офіційних урядових заходах і церемоніях, а також на спортивних змаганнях та інших публічних зборах. Діти співають гімн України, переховуючись у бомбосховищах, під час ракетних обстрілів ворогом, захисники співають державний гімн на передовій.
Саме так сьогодні звучить душа українського народу, що бореться за свою незалежність, волю та майбутнє. Саме так звучить єдність та незламність української нації.
День Державного гімну – важливий день для українців, оскільки він символізує єдність, силу та стійкість країни. День Державногогімну – це нагадування про важливість національної ідентичності та єдності, а також свято унікальної культури та традицій України.

 





четвер, 9 березня 2023 р.

 





    З нагоди свята весни та краси – 8 березня - в бібліотеці Ліцею були проведені тематичні заходи.

У бібліотеці ліцею оформлені тематичні полиці  “Жінко, ти завжди велична!”,    “Свято Весни”, тощо.

 

    Міжнародний жіночий день — свято, що відзначається щорічно 8 березня в ряді країн як «жіночий день». 
Щорічно відзначається ООН як 
Міжнародний день боротьби за права жінок і міжнародний мир. Історично з'явився як день солідарності трудящих жінок у боротьбі за рівність прав і емансипацію. 
Широке поширення набула версія, згідно якої традиція відзначати Міжнародний жіночий день 8 березня була покладена «маршем порожніх каструль», який провели в цей день 1857 року робітниці текстильної промисловості і фабрик з пошиття одягу в Нью-Йорку на знак протесту проти неприйнятних умов праці та низької заробітної плати. Вони вимагали скорочення робочого дня, поліпшення умов праці, рівну з чоловіками заробітну плату. Ці жінки в той час працювали до 16 годин на добу, а праця їх був низькооплачувана. Однак Франсуаза Пік в декількох статтях (у співавторстві з іншими) показала, що даний факт не знаходить підтвердження, а легенда, ймовірно, була придумана в 1955 році, щоб відокремити традицію свята від комуністичної ідеології, що було важливо для борців за права жінок в Західній Європі і США в роки холодної війни. 
8 березня 1908 на заклик нью-йоркської соціал-демократичної жіночої організації відбувся мітинг з гаслами про рівноправність жінок. В цей день більше 15 000 жінок пройшлися маршем через усе місто, вимагаючи скорочення робочого дня і рівних умов оплати з чоловіками. Крім того, висувалася вимога надання жінкам виборчого права. 
У 1909 році Соціалістична партія Америки оголосила національний жіночий день, який відзначався аж до 1913 року в останню неділю лютого. У 1909 році це було 28 лютого. Пізніше, в 1910 році, делегатки з США прибули до Копенгагена на Другу Міжнародну Конференцію жінок-соціалісток, де зустрілися з комуністкою Кларою Цеткін. 
Клара Цеткін у 1910 році, на Другій Міжнародній соціалістичній жіночій конференції, що проходила в Копенгагені 27 серпня в рамках Восьмого конгресу Другого Інтернаціоналу, запропонувала заснувати міжнародний жіночий день. Малося на увазі, що в цей день жінки будуть влаштовувати мітинги і процесії, залучаючи громадськість до своїх проблем.
У 1911 році перший Міжнародний жіночий день відзначався в Німеччині, Австрії, Данії і Швейцарії 19 березня, за пропозицією члена Центрального комітету Соціал-демократичної партії Німеччини Олени Грінберг, в ознаменування Березневої революції 1848 р. в Пруссії. У 1912 році цей день відзначався в тих же країнах вже 12 травня. У 1913 році жінки мітингували у Франції в Австрії, Чехії, Угорщини, Швейцарії, Голландії — 9 березня, у Німеччині — 12 березня. У 1914 році єдиний раз жіночий день відзначався 8 березня одночасно в шести країнах: Австрії, Данії, Німеччині, Нідерландах, Швейцарії. В той рік число 8 березня випало на неділю. 

Багато хто сумнівається, що це свято дійсно «міжнародне». Проте, ще в 1977 році ООН, за пропозицією СРСР, прийняла резолюцію 32/142, призвавши всі країни проголосити 8 березня днем боротьби за жіночі права – «Міжнародним жіночим Днем». 
Цей день оголошено національним вихідним Молдові, Україні, а також в: Анголі, Буркіна-Фасо, Гвінеї-Бісау, Камбоджі, Китаї, Конго (там свято не «міжнародних», а конголезьких жінок), Лаосі, Македонії, Монголії, Непалі, Північній Кореї і Уганді. У Сирії 8 березня відзначають День Революції, а в Ліберії — як День пам'яті полеглих. 
В більшості країн світу, щороку, в другу неділю травня — після Великодніх свят, в час розквіту весни й наближення сонячного літа, на знак поваги й любові до жінок відзначають День Матері. 

 





 В бібліотеці з учнями початкових класів був проведений квест - змагання для дівчаток до 8 Березня.